Po medvědech na Kamčatce a ledních medvědech na Špicberkách se mi po nich zastesklo, a tak jsem se vydal spolu s dalšími stejně nadšenými fotografy a pod vedeních profesionálního fotografa Ondřeje Prosického za medvědy do Finska.
V půlce června, kdy v oblasti Kumho na hranici s Ruskem panuje polární den, se dá fotit celou noc. Na následující tři noci jsme měli zamluvených pět krytů pro 10 fotografů. Výhodou letního slunovratu je možnost fotografovat celou noc, to ovšem obnáší nepřetržitou ostražitost a čtrnáct hodin v krytu ve střehu. Velmi teplé počasí ovšem zapříčinilo, že medvědi nebyli až tak aktivní, ale přece jenom chodili a možnost pořízení snímků byla. Procházející se medvěd v suchapýru, nebo zrcadlící se v jezeře při hledání potravy o půlnoci, kdy pro pořízení snímku stačí ISO 3000, je nádherný zážitek z finské krajiny.
První noc jsme pozorovali matku s dvěma mladými potomky, následující noc již medvídě pobíhalo mezi jezery a hledalo matku. Další noc jsme zahlédli matku, jak hledá své potomky. Co bylo příčinou jejich rozdělení se můžeme jenom domnívat. Byl to příchod dominantního samce, který se chtěl pářit se samicí? Ve snaze ochránit své potomky je matka odehnala nebo druhé medvídě podlehlo samci?
Možností je mnoho a taková je příroda.
Letní slunovrat přináší možnost fotografovat celou noc. Ovšem podzimní období, kdy se medvědi před zimním spánkem a uložením do brlohu chtějí na zimu pořádně nasytit, má za výhodu vyšší aktivitu medvědů, ale s pořízením fotografií za úplné tmy je to krapet horší. Rád se sem i v tomto podzimním období vrátím.
NAPSAT KOMENTÁŘ